
A 80-as évek eleje, Anglia. Két tizenéves fiú, akik ugyanabba az iskolába járnak.De látszólag ez minden, ami közös bennük. Will, az 1820-ban alapított Plymouth Bretheren vallási közösség tagja, szigorú szabályok szerinti életet él anyjával, húgával és nagyanyjával. Ezen szabályok talán legkegyetlenebbike az, miszerint nem szabad „világiakkal” keverednie, ami Will számára nagyjából annyit tesz, hogy nem lehetnek az iskolában barátai. Így aztán egy elképzelt világba és annak megrajzolásába menekül. Lee Carter, az iskola fekete báránya. Lop, csal, hazudik és „természetesen” a tanerők idegeire megy. Bátyja neveli, vagy inkább kihasználja és megalázza, az otthonuk pedig egy csöppet sem szokványos helyen van.
Will és Lee, tűz és víz – látszólag -, egy véletlen folytán ismerkednek meg, és ez az ismeretség egy darabig a két fiú neveltetéséből adódóan abban testesül meg, hogy Lee a „főnök”, a bűnbeejtő, míg Will a kissrác, aki előtt kinyílik a tiltott gyümölcsökkel teli veteményeskert, azaz a világi élet ajtaja. Röviddel találkozásuk után a fiúk szövetséget kötnek Lee saját Rambo –filmjének megalkotására, amivel egy pályázaton szeretne indulni. Innentől kezdve az iskolatársak haverokká, a haverok barátokká, a barátok pedig igaz barátokká válnak, végigjárva a folyamat minden szükségszerű stációját.
A Rémbó fia egy mesteri érzékenységgel és műgonddal megalkotott valódi gyöngyszem a 2007/2008-as brit filmpalettán. A rendező, Garth Jennings mintha maga is felcseperedőben lévő kissárc volna, olyan hitelességgel mesél a gyerek-lét szépségeiről és nehézségeiről, arról, hogy nincs rossz gyerek, csak rossz szülő és arról, hogy az igazi, mély barátságok, a „vértestvérségek” bizony gyerekkorban szövődnek. És ez a film nem csak abbéli – hadd mondjam így – tudásában nagyszerű, hogy mindvégig hihető és reális képet fest a gyerekkorról, hanem abban is, hogy minket, már felcseperedett nézőket is visszarepít az emlékeinkbe, abba az időbe, amikor mi kötöttünk életre szóló barátságokat, bújócskáztunk maszatosan naphosszat a lakótelepeken és apróbb csínytevésekkel mentünk szüleink, tanáraink agyára. Egy olyan gyerekkorba utaztat vissza minket ez a film, ahol nem attól volt barát a barát, hogy felvett az msn-re az ismerősei közé – hol volt akkor még msn és internet? – és ahol a beszélgetéseket még szájjal és hanggal ejtettük meg, nem pedig ujjakkal és billentyűzettel.
Komolyan nem értem, hogy az ilyen értékteremtő filmek miért csak úgy, fű alatt suttyognak be az országba, mindenféle promóció nélkül? Hogy jut majd el így ez a fura című, reklámokkal meg nem támogatott film azokhoz, akiknek leginkább szól, az iwiw-es, msn-es, öl-pusztít-rombol filmeken felnövő generációhoz?
Tudom, hogy én vagyok az a bizonyos egyszem fecske, aki nem fog nyarat csinálni és ezzel a néhány sorral fergeteges mennyiségű nézőt a képernyők elé leültetni, de azért bízom benne, hogy lesznek, akik ismeretlenül is megveszik ezt a február elején megjelenő DVD-t, akár a maguk szórakozására és egy kis nosztalgiázás okán, akár azért, hogy a gyerekeiknek megmutassák, milyen klassz dolog is megélni a „gyerkőcséget” és milyen fontos is az, ha valaki képes felismerni az igazi barátság mibenlétét.
Vállalok mindennemű kockázatot, tessék engem szidni, ha nem fog tetszeni. Bátor vagyok, mert tudom, hogy nem fog sokszor szitokszó a nevem elé kerülni e film kapcsán.
Én már láttam és tudom a titkot.
