
2009. október 26., hétfő
Görögbe fogadva

2009. október 23., péntek
A csúf igazság

...éééés huppan az önsegélyező könyv a szemetes alján! Ismerős kép? Igen, igen, egy bizonyos Miss B.Jonesnál láttunk ilyet legutóbb, mikor éppen önnön emancipálódásának útjára lépett, lerázva magáról a Daniel Cleaver által ejtett sebek maradványait. Itt vannak hát újra az erőnyerő irományokkal teli kötetek, ám ezúttal köszönhetően Mike Chadwaynek (Gerard Butler) máglyán égnek ronggyá, miközben ez a Mike fickó sátáni kacajjal nyugtázza a pusztulásukat és üvölti világgá élő adásban, hogy a férfiaknak csakis egyetlen dolog kell: a szex!
Pechjére vagy tán szerencséjére egy rosszkor a távirányítón elhelyezett macskamancsnak hála egy finoman szólva is merev és öntudattal telt televíziós producer szem- és fültanúja lesz eme kinyilatkozatásnak, melyet hamarosan egy ország-világ hallattára lejátszott szócsata követ. De mert vígjátéki sablonok márpedig vannak, törvényszerű , hogy a beszélgetés két főszereplője másnap reggel a karót nyelt öntudatgombóc producernő munkahelyén egy íróasztal mellett találja magát, mégpedig egy olyan szintén tipikus komédiaelemben, melyben Abby (Katherine Heigl) van felül....
A feszültség természetesen a tetőfokára hág, miután kettejüknek főnök-beosztott viszonyban kell megállniuk a helyüket, ahol pedig feszültség van, ott energiák szabadulnak fel, amik előbb vagy utóbb – borítékolható módon – visszahatnak a két főszereplő (magán)életére is.
Alaphelyzetek, történet és karakterek szempontjából vajmi kevés újdonságot hoz A csúf igazság, viszont a párbeszédek szellemességi fokmérőjén messze túlszalad a maximumon. Miss Heigl esetlenségéért én kérek elnézést mindazoktól, akiket valaha arra fogok buzdítani, hogy Gerard Butler negyven percnyi sziporkája miatt ki ne hagyják ezt a filmet.
Mea cupla. Irány a mozi!
P.S.: A lányok - úgy tűnik - tényleg a rosszfiúkat szeretik... ez lenne hát a csúf igazság?:)
2009. október 18., vasárnap
Fülenincs nyúl

Szavamra mondom, ez a Til Schweiger tud valamit! 2005-ben csinált egy olyan vígjátékot, amiről képtelenség nem felsőfokban beszélni (Mezítlábas szerelem), később jött pár csihipuhi, néhány idétlenkedős film, aztán 2007-ben a mozivászonra álmodta a Fülenincs nyulat, amivel noha a Mezítlábas szerelemhez képest nagyon újat aligha mondott, elérte, hogy a mozija rekord bevételeket produkálva a legnézettebb német filmek közé lépjen.
Pedig a fületlen plüss nyúlról a címét kapó mosolyfakasztó majd’ két óra valóban több ízében emlékeztet a nagy elődre, az alaphelyzet sem áll tőle távol, és mégis tud újat hozni, legfőképpen humorával, mókás alaphelyzeteivel és a tündéri gyerekszereplőivel – köztük Schweiger négy csemetéjével .
Szükségtelen ezt hosszasan ecsetelni, egyszerűen – hopp, egy közhely, de vállalom – látni kell! Számomra az idei DVD-megjelenések közül az eddigi legnagyobb és legkellemesebb meglepetés.
Németországban decemberben kerül a mozikba a film második része, Zweiohrküken címmel, bizakadom, hogy arra már nem kell majd két évet várnunk, hogy idehaza is láthassuk. Ajánlom még a film hivatalos honlapját – németül -, a http://wwws.warnerbros.de/keinohrhasen/ címen, ahol a németül nem értők számára is akad bőven csemege.
Ezt a filmet vétek volna kihagyni!
2009. október 13., kedd
Hamis a baba avagy in memoriam Bujtor István

Még szombaton az m1 ismét leadta a Hamis a babát, amit nem tudtam nem megnézi. Hiába a polcon az Ötvös Csöpi Gyüjtemény, egyszerűen ott is látnom kellett. Ez volt az első Bujtor-film, amit megnéztem, mióta a Művész úr itthagyott minket. Másnap született a lentebb olvasható írás:
Amikor gyerekfejjel kanyargós sorokat álltunk végig a mozipénztárnál már jóval a nyitás előtt, csakhogy aztán az esti előadáson láthassuk, ahogy a Bujtor István hangján megszólaló Piedone csattanós pofonokat oszt a gazfickóknak, akkor talán még maga Bujtor István sem gondolta, hogy pár évvel később már az általa kiosztott pofonoktól hangos filmekért fogja egy ország ugyanúgy kiállni a sorokat a mozijegyekért.
Aztán – egy interjúban mesélte el a történetet – lehetőséget kapott egy találkozásra Bud Spencerrel, ahol a „példakép” arra buzdította, csináljon hasonló filmket, hiszen olyan egyszerű a recept: pofonok, amik után azonnal felpattan a delikvens, jó beszólások, jó sztori és egy gyerek. Bujtor István megfogadta a tanácsot. Így született meg 1980-ban a Pogány Madonna, 1982-ben a Csak semmi pánik, 1985-ben az Elvarázsolt dollár, és végül 1991-ben a Hamis a baba. És Bud Spencernek igaza lett, a recept bevált. Az Ötvös Csöpi filmek a vasfüggönyön innen megteremtették nekünk a mi hősünket, a mi pofozógépünket, a mi szuperhekusunkat, mindenki Csöpiét.
Sokan vádolták fanyalogva Bujtor Istvánt plágiummal. Pedig dehogy lopott ő bárkitől is. Csak megfogadott egy tanácsot és erre építve írt négy nagyszerű forgatókönyvet, melyket ő maga filmre is vitt, és noha az „alapkellékekben” ezek a filmek mutatnak némi hasonlóságot a nagy előd filmjeivel, ez a négy mozi mindigis sokkal inkább lesz a miénk, mint bármelyik Spencer –film. Mert ezek a filmek a mi Balatonunkon játsszódnak, - Bujtor István imádott Balatonján -, ami akkori kék-fehér Lada rendőrautóink üldözik bennük a bűnt és a mi matyóbabáinkat árulják bennük.
Az Ötvös Csöpi filmek igenis a mi filmjeink, nekünk egyediek, nekünk szólnak és bánja a fene, ha zörejes vagy képhibás a kép, ha nem HD minőségben lebegnek a vitorlák a szélben és ha nem térhatással szól bennük a sziréna.
Egyeltalán nem sárgábbak, egyeltalán nem savanyúbbak és igenis legyünk büszkék rá, hogy a mi filmjeink.
Köszönet értük.
Nyugodj békében, Nagy Fehér Hittérítő.
2009. október 11., vasárnap
Koldusbottal Beverly Hillsben

Egy vadabb dvd-akcióban hajdanán azt éreztem, nem kellene nem megvenni ezt a filmet, noha már csak foszlányokban emlékeztem rá.(Vadabb akció = alig több, mint ezer egy film) Ennek már jóideje, de eddig még nem volt érkezésem megnézni a filmet, de ma valahogy kedvem szottyant kicsit felidézni, miről is szól egészen pontosan. Azt hiszem, régebben jobban szerethettem, mert ma annyira nem bűvölt el, de ennek ellenére mindenképpen jó, hogy polclakó lett. Kapjon egy halovány négyeskét, köszönjük meg neki a szép estét - jujj, nem szántam ennyire kín-rí(é)mesnek - aztán idővel nézzük meg újra. Bette Midler miatt feltétlenül!
2009. október 6., kedd
Engedj be!

Csukafejes egy alábecsült, s így aztán mellőzött műfajba. És a megdöbbentő felismerés: igenis lehet szeretni egy olyan filmet, amiben éles fogak időről-időre nyakba vájnak. Önrevízió egy vámpír-szkeptikustól.
2009. október 3., szombat
Halálos temetés

Halálos temetés. Kilencven perc, aminek halálos tökéletességén az ember halálra röhögi magát. És ezzel a lényeget már el is mondtam Frank Oz 2007-es fekete komédiájáról. Minden más csak halálosan unalmas, jelentéktelen adalék lenne. Felesleges elmesélni, hogy a szenzációsra sikerült szóviccek és a klasszikus vagy éppen egyedi félreértésekből adódó vígjátéki alaphelyzetek mindegyike halálosan pontosan csapja le a rekeszizmot megdolgoztató magaslabdákat, és azt sem kellene boncolgatni, hogy minden egyes szereplő hulla jó, legyen az a film felét pucéran végigjátsszó Alan Tudyk vagy a most a megszokottól egy kicsit más karaktert alakító Peter Dinklage.
Halálosan felesleges megemlíteni, hogy a jövőre a mozikba kerülő amerikai remake, és ezt halálos bizonyossággal állíthatjuk, a nyomába sem fog érni az elődjének, hiába a neves szereplőgárda Martin Lawrence-szel vagy Chris Rockkal az élen.
Maradjunk az eredetinél és közben csak a koporsót figyeljük .... , mert mozog!